Kummikirje 1 / 2021

Kummikirje 1 / 2021

Hyvät ystävät,

Olemme kulkeneet kanssanne läpi vaikean vuoden 2020, joka toi jyrkkiä muutoksia elämäämme ja kaikkeen yhteydenpitoon. Osallistuminen yhdistyksen toimintaan ja kenttätyöhön Zimbabwessa jäi pääosin etäyhteyksien varaan.  

Vaikeasta tilanteesta huolimatta yhdistyksemme saavutti lähes kokonaan varainhankinnalle asetetun tavoitteen, 400 000 euroa. Jäimme tavoitteestamme ainoastaan runsaat 10 000 euroa. Lämmin kiitos jäsenille, kummeille, yleiskummeille ja muille tukijoille!

Yhteistyökumppanimme Zimbabwessa, Dzikwa Trust -säätiö, pystyi myös sopeuttamaan toimintaansa vaikeissa olosuhteissa. Koulujen pysyessä kiinni yli 6 kuukautta, Dzikwa Trust järjesti intensiivistä tukiopetusta toimintakeskuksessa. Yläasteen ja lukion oppilaat ryhtyivät elokuussa käyttämään ilmaista Ruzivo platform -nimistä e-learning-palvelua, joka tarjoaa oppimateriaalia ja -harjoituksia 20 eri aineessa. 

Dzikwa Trustin ja naapuruston lasten ahdinko johti huhtikuussa siihen, että keittiömme ryhtyi tarjoamaan laajaa hätäapuruokintaa. Marraskuulle saakka lounasruuan jakelu tavoitti päivittäin 750-850 lasta, huippupäivinä jaettiin reilusti yli tuhat ateriaa. Dzikwa Trustin tukiohjelman oppilaat saattoivat myös hyödyntää toimintakeskuksen tiloja ryhmätöissä, itseopiskelussa, pallopeleissä, esittävän taiteen kerhoissa ja tyttöjen voimaanuttamiskerhossa, tosin tarkkojen hygieniasääntöjen alaisina. 

Siirryimme vuoteen 2021 monien epävarmuuksien keskellä. Zimbabwen kouluvuoden I lukukausi alkaa viiveellä, sillä vain yläasteen ja lukion loppukokeita suorittavat oppilaat aloittivat koulun 5.1.2021. Muiden luokkien aikataulu on yhä auki. Dzikwa Trust valmistautuu tarjoamaan jälleen laajaa tukiopetusta muille oppilaille sekä laajentamaan nettipohjaista oppimista.


Oili ja Seppo ovat nyt 9 kuukauden Suomi-jakson jälkeen takaisin Zimbabwessa ja raportoivat pian tukiohjelmasta lisää.   


Toivotamme teille kaikille Onnellista Uutta Vuotta! Suuri kiitos, kun jatkatte Zimbabwen hädänalaisten lasten tukemista.